Gimnastyka z elementami jogi

Zajęcia dodatkowe

W naszej placówce dzieci mają również możliwość zagłębienia się we własne ciało i umysł, poprzez wykonywanie regularnych pozycji jogowych czyli Asan. Są to ćwiczenia, w których ciało przyjmuje określone pozycje. Praktyka Asan przywraca równowagę ciału na poziomie fizycznym i fizjologicznym. Świadoma praca w asanach powoduje uelastycznienie i wzmocnienie mięśni i ścięgien, odblokowanie i przywrócenie pełnej ruchomości stawom. Usprawnia to funkcjonowanie narządów wewnętrznych, a także kontrolę nad równym i świadomym oddechem.

Czym jest Joga?

Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia i wewnętrznego rozwoju. Słowo joga ma wiele znaczeń. Rozumiana jest jako ujarzmienie i opanowanie własnego ciała i umysłu. Swego rodzaju kontrola nad ciałem, która ma na celu uświadomienie sobie naszych potrzeb i pragnień tak, aby nie stanowiły przeszkody w rozwoju osobistym, a nawet przyczyniały się do jego pogłębienia.

Innym znaczeniem jogi jest umiejętność nałożenia sobie samodyscypliny w dążeniu do celu, co umożliwia samodzielne podejmowanie pewnych działań i decyzji. Kolejnym znaczeniem jogi w naszym życiu jest zjednoczenie ciała, umysłu i ducha. Jest to takie działanie człowieka, które kieruje go w stronę doskonałości i wewnętrznej spójności.

Świadome wykonywanie pozycji jogowych - asan, pozwala poznać zarówno swoje mocne strony jak i nasze ograniczenia. Praktyka jogi prowadzi do pogłębienia zdolności koncentracji i wyciszenia rozbieganego umysłu. Dzięki temu możemy żyć wewnętrznie zintegrowani pozostając jednocześnie w harmonii z otoczeniem.